بسکاباد

 نام گذاری بسکاباد

در فرهنگ لغت معین کلمه بسک به معنی بسیار - فراوان و زیاد امده است . دیدگاه مردم روستا بر این است که چون در گذشته های دور  این منطقه خیلی آباد بوده . و به همین علت نام آن را بسکاباد گذارده اند . همچنین کلمه بسک به معنی مزرعه نیز امده است .

اطلاعات تکمیلی:

روستای بسکاباد یکی از ۴۸۰ روستای شهرستان قاینات می باشد و جمعیت ان دقیقا مشخص نیست چرا که بسکابادیهایی هستند که درشهرهای مختلف ایران زندگی میکنند و ما امار دقیقی از آنان نداریم.

 

اکثر بسکابادیها درشهرهای مشهد- گناباد - قاینات - تهران و ساری و نکا و... زندگی می کنند .

میزان مرگ ومیر سالانه در روستای بسکاباد حداقل ۲ نفر و حداکثر ۵ نفر می باشد .

زاد و ولد( موالید ) سالانه در میان بسکابادیها حداقل ۲ نفر و حداکثر ۴ نفر می باشند.

در گذشته جمعیت روستای بسکاباد از جمعیت بسکابادی هایی که مقیم شهرستانها بوده اند - بیشتر بوده است ولی در سالهای اخیر به دلیل مهاجرت برخی از خانه از سکنه شده و مهاجرت همچنان ادامه دارد.

عواملی که باعث شده مردم روستای بسکاباد به شهر ها مهاجرت کنند :

۱- بعد آموزشی و فرهنگی :

 مساله دسترسی به امکانات آموزشی وکسب علم وفضیلت موضوعی است که در حال حاضر نقش نسبتامهمی درگرایش به شهرها ایفامی کند .این موضوع یاموجب مهاجرت عمومی اعضای خانواده جهت دسترسی فرزندان به امکانات آموزشی می شود و یا حداقل فرزندان روستا ها را به شهر ها کشانده و به این ترتیتیب نسل دوم خانواده- دیگر روستایی نخواهد بود

۲- بعد اجتماعی :

 در موارد متعددی مسایل اجتماعی موجب مهاجرت از روستا به شهر می شود . . یکی از این نوع مسایل ازدواج است . غالبا مردان جوان روستایی که به دلایل مختلفی به شهر امده اند - همسر خود را از همان دوستان خود انتخاب می کنند و در عمل این دختر روستایی است که به شهر اورده می شود نه اینکه مرد به روستا برگردد .

مورد دوم - روابط خانوادگی و ارتباط های خویشاوندی است که معمولا با مشارکت یک عضو یا یک خانواده روستایی به شهر به دلیل قوی بودن روابط عاطفی و لزوم برقراری ارتباط نزدیک با خویشاوندان در ابتدا رفت و آمد متقابل بین آنها زیاد است ولی به تدریج این رفت و امد ها موجب می شود سایر خانواده های فامیل نیز جای پایی در شهر پیدا کنند - و به شهر مهاجرت کنند .

۳- بُعد اقتصادی : 

در بعد اقتصادی معمولا مسایلی از قبیل بیکاری  دائم یا فصلی - کمی دستمزد - غیر اقتصادی بودن امکانات کشاورزی و پایین بودن نرخ محصولات کشاورزی باعث شده که بسیاری از بسکابادی ها به شهر ها مهاجرت کنند.  

۴- بعد طبیعی :

دراین بعد مسایلی چون خشک شدن قنوات و یا پایین رفتن سطح آبهای زیر زمینی - خسارات ناشی از سیل و زلزله - بروز پاره ای بیماریهای دامی و آفات زراعی و وقوع خشکسالی مطرح است .

پیشنهادهایی برای جلوگیری از مهاجرت روستاییان به شهر ها :

۱- تعیین چار چوب حقوقی  و قانونی

۲- بالا بردن سطح درآمد روستاییان

۳- افزایش توان بخش کشاورزی برای جذب نیرو

۴- فراهم آوردن امکانات لازم برای تامین سلامت جسمی و روحی روستاییان

و........

 اهداف واقدامات جمهوری اسلامی ایران درزمینه توسعه روستایی بسکاباد

یکی از عمده ترین ویزگی های نظام جمهوری اسلامی اعتقاد به ارزش وشخصیت انسانی مردم روستا است وبرهمین اساس جهادسازندگی که به حق موفق ترین نهاد ابتکاری جمهوری اسلامی در خدمت به روستاهاست اهداف زیادی رادنبال کرده است.

۱-خدمات جهاد سازندگی شامل:ساختن جاده اسفالت وهمچنین احداث سدوبنددرروستا

۲-تشکیل شورای اسلامی روستایی

۳-شورای حل اختلاف

۴-دفترخدمات ارتباطی (مخابرات ونمایندگی بیمه وهمچنین دارای دستگاه زلزله سنج )

۵-پست بانک

۶-خانه بهداشت

۷-پروژه برق رسانی (درسال۱۳۶۰شروع ودرهمان سال به پایان رسید)

۸-لوله کشی خیابانهاوتعویض مجدد ان درسال ۸۵برای تامین اب اشامیدنی سالم

۹-تلفن کشی منازل

۱۰-سیمانی شدن جوی های اب وانتقال اب دره های سیاه کوه به قنات علیا(بالا)وهمچنین لایروبی قنوات باتوجه به کمک های جهاد کشاورزی

۱۱-فروشگاه مصرف ونمایندگی نفت سفید

۱۲-کتابخانه شهیدبسکابادی

۱۳-دبستان شهیداحمدبسکابادی-مدرسه راهنمایی -مهدکودک

دین

آنچه که از مفاد تاریخ بر می آید مردم بسکاباد در گذشته های خیلی دور احتمالا دین دیگری داشته اند ولی امروزه همه مردم به دین مقدس اسلام اعتقاد دارند و مذهبشان شیعه اثنا عشری می باشد .

زبان

زبان مردم بسکاباد فارسی می باشد وبه لهجه بسکابادی صحبت می کنند ودر برخی کلمات گویش انها با برخی از  شهرها و روستا ها متفاوت است

/ 2 نظر / 40 بازدید
حسین بسکابادی

باتشکر فراوان ما همه ساله همایش بسکابادیهای سراسر کشور را بر گذار مینملییم خوشحال خواهیم شد در جلسه امسال که 3/1/91 در محل مسجد جامع بسکاباد برگذار میشود به همراه دوستان واشنایان حضور یابید هماهنگی با همراه09153100224

اکبری راد علی اکبر

باسلام و تشکر از جنابعالی بفرمایید حضرتعالی اصالتابسکابادی هستید به هر شرایط از جنابعالی سپاسگزارم وبه تمام بسکابادیها در سراسر کشور و تنها ! بسکاباد عزیز در دل قاینات خراسان جنوبی افتخار میکنم .