بهبهان

بِهبَهان

یکی از شهرهای استان خوزستان در ایران است. شهر بهبهان با ۹۹٬۲۰۴ نفر جمعیت (بر اساس سرشماری سال ۱۳۸۵) مرکز شهرستان بهبهان نیز است. این شهر از دیرباز مرکزیت منطقه ارجان و کهگیلویه را بر عهده داشته است. منطقه‌ای که این شهر در آن قرار گرفته در روزگاران گذشته ارجان نام داشته که در پی زمین‌لرزه شدیدی ویران شده بود. گویا بازماندگان ارجان با مهاجرت به محل فعلی بنام «کوشک دشت» نقل مکان می‌کنند.

 امروزه جمعیت بهبهان را ترکیبی از فارس‌های بهبهانی و لرها تشکیل می‌دهند. مردم بهبهان به لهجه محلی بهبهانی صحبت می کنند.

 پیشینه

 بنا بر یک روایت، ساکنان این منطقه تا مدتی در سیاه چادرهایی بنام بهان بسر می‌‌بردند و سپس در گذر زمان به اندیشه ساختن خانه‌هایی از سنگ و گل و چوب پرداختند. مردم دریافتند که این نوع خانه‌ها بسیار بهتر از بهان است، از همین رو بتدریج نام آن به بهبهان تبدیل گشت.

در اینکه گفته شده بهبهان از پیشرفت بهان بوده تردید وجود دارد و به نظر می رسد در اصل از منطقه‌ای به نام بوان به وجود آمده است. منطقه‌ای سر سبز در استان فارس که به بهشت هم نسبت داده می‌شد. (بهبهان کنونی پیش از این از اراضی فارس به حساب می‌آمده است.) منطقه‌ای که امروزه بهبهان در آن واقع است، در قدیم بسیار سرسبز بوده به طوری که گفته می‌شود در هنگام عبور از آن به دلیل وجود درختان بلند و سرسبز آسمان دیده نمی‌شد. خسرو پرویز نیز در کتاب خود به بوان (به عنوان مکانی بهتر و سرسبزتر از بهان) اشاره می‌کند. به بوان بهشت گمشده هم می‌گفتند.

 جاذبه‌های گردشگری

 مکانهای تاریخی بهبهان شامل آتشکده چهار طاقی(ساسانی) ، پل و بند ارجان(ساسانی)حمام بکان(ساسانی) و مدرسه خیرآباد(صفوی) ، ویرانه های شهر باستانی ارگان(آریاگان) ، تنگ سورک (اشکانی)، قلعه ارگان و خانه ی نجف خان می‌باشند. در سالهای اخیر سازمان میراث فرهنگی اقدام به مرمت خانه محسنی ها کرده است که متعلق به زمان پهلوی اول است. از دیگر جاذبه های بهبهان می توان به موزه مردم شناسی اشاره کرد. همچنین بهبهان با وجود آب و هوای گرم وخشک منطقه ، از مناظر طبیعی و بکری بخصوص در فصل بهار بر خوردار است

ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایرانایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران  ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایرانی ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران ایران  

/ 0 نظر / 23 بازدید